Cayma ve İade Hakkı


1. CAYMA HAKKI

 

ALICI, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 gün içinde malı reddederek cayma hakkına sahiptir. Tüketicinin cayma bildiriminin SATICI'ya ulaştığı tarihten itibaren 20 gün içinde SATICI, malı tüketiciye hiçbir masraf yükletmeksizin geri almakla yükümlüdür.(bkz. Mesafeli Sözleşmeler Hakkında Yönetmelik madde 9/2).Malın SATICI'ya ulaşmasından sonraki 10 gün içinde ürün bedeli ALICI' ya ödeme şekline uygun olarak iade edilir. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI tarafından karşılanır.

 

Tüketicinin korunması hakkındaki kanun'a göre “Tüketici:Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişi”yi ifade eder. Kanunen cayma hakkı tüketiciye tanınmış bir hak olup ticari veya mesleki amaçlı kurulu bireysel ve kurumsal şirketler, tüzel kişiler Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a göre tüketici vasfında olmayacağından bu haktan yararlanmaları mümkün değildir.

 

Bu şirketlerde ürünlerin iadesi ancak SATICI FİRMANIN İADE ONAYI VERMESİ SONRASINDA iade faturasının kesilerek teslimi ile mümkün olmaktadır.

 

SATICI'nın iade onayı verdiği durumlarda nakliye bedeli iadeyi yapacak olan ALICI'ya aittir

 

Cayma hakkının kullanılması için 7 günlük süre içinde SATICI'ya faks veya e-posta ile bildirimde bulunulması ve ürünün kullanılmamış, zarar görmemiş ve satışa uygun olması şarttır. Telefon yolu ile cayma bildirimi yapılması mümkün değildir. Bu hakkın kullanılması halinde?

 

a) 3. kişiye veya ALICI'ya teslim edilen ürünün faturası,(İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise) iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde iade işlemi gerçekleştirilmeyecektir

 

b) 7 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu,ambalajı varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarakteslim edilmesi gerekmektedir. İade edilecek ürünlerin SATICI'ya ulaşmasını takip eden 10 gün içinde ürün bedeli ALICI'ya iade edilir.

 

Ürün SATICI'ya iade edilirken, ürünün teslimi sırasında ALICI'ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da (muhasebe kayıtlarımızda tutarlılığı sağlamak amacıyla) iade edilmesi gerekmekte olup faturanın ürünle birlikte ya da en geç ürünün gönderilmesinden itibaren 5 gün içerisinde SATICI'ya gönderilmemesi durumunda iade işlemi gerçekleştirilmeyecek, ürün aynı şekilde karşı ödemeli olarak ALICI'ya geri gönderilecektir.

 

Cayma hakkı kullanımı çerçevesinde yapılacak bildirimler için [email protected] adresine eposta gönderilmelidir. Yazmış olduğunuz bildirim mailine sipariş numaranızı mutlaka yazmalısınız. Sipariş numarasını belirtmediğiniz/yazmadığınız bildirimler geçersiz sayılacaktır.

 

ALICI'nın kusurundan kaynaklanan bir nedenle malın değerinde bir azalma olursa veya iade imkansızlaşırsa ALICI kusur oranında SATICI'nın zararını tazmin etmekle yükümlüdür. Ödemeler kredi kartı, EFT veya havale yöntemlerinden birisi kullanılarak yapılabilir.

 

SATICI cayma bildiriminin ön bilgilendirme ve sözleşme niteliğindeki işbu metinde kararlaştırılan usuller ile yapılması halinde cayma hakkı kullanımı için gerekli işlemleri yapmayı taahhüt eder.

 

2. CAYMA HAKKININ KULLANILAMAYACAĞI MAL/HİZMETLER

 

Tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

 

Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen mallara ilişkin sözleşmeler.

 

www.sesinoksonline.com internet sitesinde 'Özel Kesim' ve'Özel Ebat' menüleri altında sunulan ürünler standart ebatların dışında ALICI'nın özel talebi ve onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan ürünlerdir. Bu ürünlerde cayma hakkının kullanılması ve ürün iadesi mümkün değildir.
 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı